Bestar cheese pouch weighing packing machine high configuration BSTV-650AZ
Bestar Packaging Machine Co., Ltd
Contact Now
Brand Name : Bestar Packaging
Model Number : Bestar snack packaging machine BSTV-650AZ
Certification : NB CE
Place of Origin : Foshan, China
MOQ : 1 set
Price : Bestar Packaging Machine
Payment Terms : T/T, Western Union
Supply Ability : 30-50 sets per month
Delivery Time : 15-20 working day
Packaging Details : standard export wooden case
Voltage & Power : 220V, 50/60HZ, 7KW
Automatic grade : Fully Automatic, Semi-automatic
Type : automatic Packing Machine
Driven Type : Pneumatic
Packaging Type : Stand-up Pouch, Bags, Film, Foil, Pouch, Pillow bag/Gusset bag/Quad bag
Film Width : Max 650mm
Bag Width : 130-315mm
Bag length : Max 450mm
Film roll diameter : Standard Max 320mm
Film thickness : 50-120 microns
Warranty : 1 Year
Function : Weighing, Filling, Sealing
Product name : Automatic weighing packaging machine
Packing speed : 15-40 Bags/min
Machine material : stainless steel
Machine weight : 1500KGS
Contact person : Rachel He
Mobile/whatsapp : +86 13794095877
Wechat : rachelbestar
Skype : Rachel Bestar
Email : bestarrachel@gmail.com
E-mail : rachel@bestarpackaging.com
Website : www.verticalpackagingmachinery.com
Youtube : youtube.com/@bestarpackagingrachel
Facebook : https://www.facebook.com/bestarpackagingrachel
LinkedIn : www.linkedin.com/in/BestarpackagingRachel
Twitter : https://twitter.com/BestarRachelHe
QQ : 1326935862
Contact Now
Bestar cheese pouch weighing packing machine high configuration
Bestar packing machine model 650 size range:
Max film width 650mm
Max bag width 315mm
Max bag length 450mm
Suitable for packing 100g-1000g sliced cheese.
Machine customized parts for cheese:
*14 heads 2.5L weigher with dimple surface
Main packing machine high configuration points:
*Double servos, machine running more stable and intelligent
*Air shaft, more convenient and easier for the roll film installation
*Machine stops when any doors are opened, safe for operation
*Lights on when any doors are opened, convenient to check the machine inner part.
www.bestarpackaging.com
www.verticalpackagingmachinery.com
Application:
Bestar cheese packing machine pictures and packing samples
Bestar cheese packaging Machine electronic components
Bestar cheese packing Machine Description:
1. Bestar Machine Factory price, 100% machine quality guarantee, 100% on-time shipment guarantee.
2. Use the SIEMENS PLC control system and 7 inch colorful touch screen, the operation is more stable &reliable.
5. Work environment quiet, low noise, saving energy.
6. Each machine give full spare part for free as standard.
7. English and your native language touch screen display, intuitive and simple operation.
8. Suitable for kinds of Laminated films which hot sealable material roll film.
BESTAR cheeses packing machine Main Machine Technical Parameters
BESTAR Multiheads Weigher Main Machine Technical Parameters
Machine type BSTV-350AZ BSTV-450AZ BSTV-550AZ BSTV-650AZ BSTV-750AZ
Film width Max Max.350mm Max.450mm Max.550mm Max.650mm Max.750mm
Film width range 100-350mm 180-450mm 220-550mm 280-650mm 320-750mm
Bag width 40-165mm 80-215mm 100-265mm 130-315mm 150-365mm
Bag length Max.260mm Max.300mm Max.400mm Max.450mm Max.500mm
Packaging speed 20-45bags/min 20-42bags/min 20-40bags/min 15-40bags/min 10-40bags/min
Measurement range 100-800g 100-1500g 200-2200g 500-3000g 500-5000g
Film thickness 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns 50-120 microns
Voltage Power 220V, 50/60Hz, 6KW 220V, 50/60Hz, 6.5KW 220V, 50/60Hz, 6.8KW 220V, 50/60Hz, 7KW 220V, 50/60Hz, 7.2KW
Machine Weight 1000KG 1200KG 1380KG 1500KG 1600KG
Measuring form Multiheads Weigher Weighing
Air compressor Suggest 1. m³/min: minimum 1.0 2. Mpa: 0.5-0.8 3. KW: Min 7.5KW
Remark 1. Machine Voltage standard 220V, Single Phase. Could customize for 380V, Three Phases, etc.
2. The sizes mentioned above are meant for the main machine size.
Various bag types:
Bestar cheese packing machine units include the following parts:
* Vibration: For Feeding Material
* Inclined hoist elevator: For Conveying Material
* Multi heads Weigher: For Weighing accuracy 99%